AUTOCASCO

HESTIA

PTU

SAMOCHÓD ZASTĘPCZY Z UBEZPIECZENIA

Samochód zastępczy możemy wynająć w koszty ubezpieczyciela w przypadku dwóch rodzajów ubezpieczeń:

  • wykupu ubezpieczenia na samochód zastępczy w Assistance lub pakiecie Autocasco,
  • ubezpieczenia OC sprawcy wypadku w którym jesteśmy poszkodowanymi.

Dla osób wykupujących ubezpieczenie na samochód zastępczy sprawa jest prosta, wynajmujemy samochód zastępczy na koszt firmy ubezpieczeniowej, w kazdym przypadku wyszczególnionym w umowie ubezpieczenia, które zawarliśmy: awarii samochodu w podróży/pod domem, wypadku drogowego i wynikającego z tego uszkodzenia samochodu niezależnie czy jesteśmy sprawcą wypadku czy nie, kradzieży auta itp.


W przypadku gdy odszkodowanie wypłacane jest z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, to firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana do pokrycia następstw szkody. Jeżeli wykażemy, iż koszty które ponieśliśmy tytułem wynajmu pojazdu były konieczne, wówczas zakład ubezpieczeń jest obowiązany do ich wyrównania.


Firmy ubezpieczeniowe nie informują często o możliwości zwrotu kosztu wynajmu auta zastępczegoj. Czasem uznają też jedynie kierowców prowadzących działalność gospodarczą jako uprawnionych do wynajmu samochódu zastępczego z OC sprawcy. Można jednak starać się o samochód zastępczy, jeśli nie prowadzi się działalności gospodarczej, a strata samochodu w wypadku spowodowanym przez innego kierowcę powoduje szkodę w postaci:

  • utraconych korzyści, np. nie można było wykonać pracy, za którą otrzymuje się wynagrodzenie,
  • straty rzeczywistej, np. kosztów poniesionych w związku z w wypadkiem, których nie trzeba by ponosić gdyby szkody nie było.

Analizująć dotychczasowe wyroki sądów, zwrot kosztu wynajmu samochodu zastępczego powinno być zwrócone z OC sprawcy, jeśli poszkodowany:

  • nie może korzystać z własnego samochodu,
  • auto uległo uszkodzeniu na skutek wypadku drogowego, którego sprawcą był inny kierowca i nie możemy poruszać się własnym samochodem.

Bezsprzeczny jest obowiązek pokrycia kosztów samochodu zastępczego gdy poszkodowany prowadzi działalność gospodarczą, której charakter wymaga posługiwania się pojazdem. Podobnie jest gdy charakter naszej pracy wiąże się z koniecznością dyspozycyjności i możliwością ciągłego przemieszczenia się. Również gdy poszkodowany w związku ze stanem zdrowia musi dojeżdżać na leczenie lub rehabilitację i korzysta z taksówki lub samochodu zastępczego (wybór powinien być podyktowany minimalizacją kosztu usługi).


Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą ubezpieczenia z samochodem zastępczym, a w razie pytań do kontaktu z naszymi doradcami. Ubezpieczamy na terenie Krakowa i w okolicach.

FORMULARZ KONTAKTOWY
Telefony kontaktowe do ubezpieczenia z samochodem zastępczym w Krakowie, czynne Pn-Pt w godzinach 9:00-17:00
+48 730 600 046
Ubezpieczenie samochód zastępczy Kraków Centrum, Kraków Nowa Huta © 2008-2023
Krakowskie Konsorcjum Ubezpieczeniowe